Kolorowe klocki drewniane- pomysły na zabawę dla najmłodszych

Na rynku mamy ogromny wybór zabawek dla dzieci, w tym całe mnóstwo grających, jeżdżących i śpiewających. Jednak są takie zabawki, które od pokoleń nie tracą zainteresowania, pomimo że nie wydają się zbyt nowoczesne. Przykładem są klocki drewniane dla dzieci, zdecydowanie uznawane już za kultowe. Są wielofunkcyjne i pozytywnie wpływają na rozwój, dlatego każdy maluch powinien mieć je w swoim pokoju.

Zalety drewnianych klocków

Klockami bawią się już nawet niemowlęta. Jeśli są one odpowiednio dużych rozmiarów, nie stanowią zagrożenia dla malucha. Dają za to możliwość świetnej zabawy. Już tak małe dziecko może uczyć się stawiać jeden element na drugim. Manipulując klockiem ćwiczy małą motorykę, czyli sprawność dłoni i paluszków. Układając z nich wieże albo pociągi rozwija koordynację wzrokowo- ruchową. To bardzo cenna umiejętność, która pozwala ustawiać elementy dokładnie tam, gdzie się zaplanowało.

Klocki dają możliwość odkrycia także różnych brył geometrycznych. To z kolei doskonały bodziec sensoryczny. Maluch może wyczuć, gdzie jest gładka powierzchnia, gdzie krawędź czy narożnik. Dziecko może także poznać barwy i nauczyć się je rozróżniać.

Zabawy kolorowymi klockami z drewna

Najmłodsze dzieci mogą bawić się drewnianymi klockami na wiele sposobów. Oprócz układania, bardzo dobrą aktywnością jest sortowanie klocków. Można sortować je pod względem koloru, co jest łatwiejsze albo kierując się kształtem. Następnie możemy zaproponować maluchowi układanie posortowanych elementów w różne kształty albo ułożyć je w ciągu, jeden za drugim.

Starsze dzieci bardzo lubią odwzorowywać układy z klocków, które wymyślą rodzice. Można położyć przed dzieckiem w jednej linii, na przykład czerwony walec, zielony sześcian i żółty stożek. Na początku zadaniem dziecka jest ułożenie obok takiego samego ciągu. W trudniejszej wersji można poprosić dziecko o zapamiętanie układu i odwzorowanie go z pamięci, podczas kiedy pierwotny układ jest zasłonięty. Zasady tych zabaw możemy oczywiście modyfikować. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.